Alicka

Alicka sa narodila v správnom termíne, s peknou pôrodnou váhou, len bola mierne hypotonická.

Nikto v tom nevidel problém, mala cvičiť a o tri mesiace prísť na kontrolu. Keď mala 5,5 mesiaca, veľmi zle zareagovala na očkovanie Hexavakcínou.

Opakovane prestávala dýchať, telíčko mala v kŕči a očká otočené stĺpkom nahor.

Po všetkých vyšetreniach, ktoré sme absolvovali a všetky boli negatívne sa jej stav uzatvoril ako „patologický”. Odporučili nám zmieriť sa s tým že nikdy nebude chodiť, nedokáže sa sama posadiť, najesť, nebude rozprávať. Bol to obrovský šok. Nikto nám nevedel nič poradiť, všetci len krčili plecami.

Ďalej sme cvičili Vojtovu metódu a hľadali možnosti čo ďalej. Vyskúšali sme rehabilitáciu v Dunajskej Lužnej, v Harmony Bratislava, boli sme u doktorky Augustínovej v Egypte.

Minuli sme všetky úspory, ja som pracovať nemohla, do škôlky ju vziať nechceli na viac ako štyri hodiny. Okrem Alicky máme ešte dve staršie deti, ktoré sú úplne zdravé.

Objavili sme Adeli v Piešťanoch a Neurorehab v Šoproni. Doma chodíme na hipoterpiu, na plávanie, na logopédiu, k špeciálnemu pedagógovi, na súkromnú rehabilitáciu.

Napriek tomu, že nie sme sociálne slabá rodina, všetky tieto výdavky sú nad naše možnosti. Každý rok zbierame 2%, ale keby nebolo Nadácii a darcov, nedokázali by sme to všetko absolvovať.

Alicka chodí, doma sa dokáže pohybovať sama, nevie ešte písať na nedokáže povedať ešte polovicu hlások. Veríme, že raz sa to podarí.

Je hypotonická, svalstvo bruška a chrbta má stále slabé. Pohybuje sa ako neistý starý človek. Má 11 rokov, rastie a svalstvo musíme stále spevňovať, aby nemusela byť odkázaná na invalidný vozík.

Týmto by sme sa chceli extra poďakovať pánovi Jozefovi Ružičkovi, ktorý nám naozaj veľmi pomohol. Pre nás každé zlepšenie znamená veľmi veľa. Postupujeme dopredu, ale je to akoby sme skladali kilometer po milimetroch.

Ale má to zmysel, život môže byť pekný , aj keď človek nie zdravý. Alicka je veselé zvedavé dievčatko, ktoré stále musí cvičiť, ale neberie to tragicky, teší sa z každej rehabilitácie.

ĎAKUJEME
Rodina Martináková

No Comments Found