Natália

Ahojte, volám sa Natálka, som z dvojičiek, mám bračeka Jakubka. Narodili sme sa v 29. týždni cisárskym rezom v Martine. Keďže som bola ešte maličká, mala som 1220 g a braček 1120 (skoro ako vrecko cukru), ležali sme s bračekom na Jiske…

Prvých 48 hodín bolo kritických, nakoniec si nás tam aj s bračekom nechali skoro 3 mesiace, keďže sme sa museli trošku vypapať a naučiť dýchať samostatne. Bojovali sme a dali sme to! PREŽILI SME!!! Maminke a ocinovi nás vrátili vo februári 2017 a bol to nás najšťastnejší deň.
Jakubko je statočný chlapček, v 4 mesiacoch absolvoval operáciu ťažkého refluxu v Martine, ale zabojoval a teraz behá, skáče… teší sa úplnému zdravíčku, z čoho sme neskutočne šťastní. No jeho sestrička, Natálka, nemala toľko šťastia. V prvom roku jej diagnostikovali svalový hypertonus – stuhnuté svalstvo na nôžkach, ktoré patrí pod diagnózu DMO. Chvalabohu, hlávka funguje ako má, len jej neposlušné nožičky musíme rozbehnúť.

Odvtedy bojujeme každý deň, cvičíme Vojtovku, absolvovali sme 50 injekcií cerebrolysinu do nožičiek, aby sme ich rozcvičili. Už piatykrát ideme na rehabilitačný pobyt do Martina, aby nám fyzioterapeuti pomohli na nôžky, chodíme na hipoterapiu a každé 3 mesiace absolvujeme botulotoxínové injekcie do lýtok, na uvoľnenie svalstva, aby Natálka mohla odkráčať samostatne a konečne behať s bračekom.

Po týchto všetkých vybojovaných cvičeniach, každodenných injekciách a preplakaných dňoch je Natálka v štádiu, že sa vie postaviť na nôžky, prejsť popri gauči, vyštverať sa naň, prejsť za pomoci chodítka, no ešte stále má slabé nôžky na samostatnú chôdzu a slabú stabilitu, aby mohla konečne odkráčať po záhrade a tešiť sa.

Musíme absolvovať ešte veľa cvičení a rehabilitačných pobytov, aby sa jej nôžky spevnili a mohla samostatne chodiť. Veľmi by nám pomohla aj špeciálna trojkolka od firmy Generis, naše dievčatko by posilňovalo každodenným pohybom nožičiek, keďže neskutočne radi chodíme von.
Každý deň bojujeme za to, aby sme sa mohli tešiť z každého úspechu, ktorý naša bojovníčka Natálka dosiahla a dosiahne. Aby mi konečne moje dievčatko mohlo povedať nielen, maminka, aha, ja stojím, ale aby sme konečne počuli tú vetu MAMINKA, AHA, JA CHODÍM…
Ďakujeme za všetko!
S láskou MAMINKA a NATÁLKA

Týmto by som sa chcela z celého srdca poďakovať organizácií APPA a samozrejme pánovi Ružičkovi za neskutočné veľkú pomoc pre moje dievčatko Natálku. Táto trojkolka nám pomôže pri posilňovaní nožičiek aby sa nám konečne splnil sen a odkráčali sami a mohli konečne s bračekom dvojičkou tráviť čas v lete von … Bez Vašej pomoci by sme si to nikdy nemohli dovoliť…. Ďakujeme na milión krát z celého srdca….s láskou maminka a Natálka ❤️??

No Comments Found