Martin

Martinko sa narodil v 32. týždni s hmotnosťou 2300 g a meral 47 cm, čo podľa lekárov nezodpovedalo tomuto týždňu. Podľa nich to bol 34. týždeň a v tomto týždni už sú vyvinuté pľúca, takže by mal vedieť dýchať sám…

Tak ho ako každého novorodenca umyli, odvážili, zmerali, obliekli a ukázali mi ho. Ja som si ho pohladila, Maťko plakal. Potom ho tak, ako ostatné deti odniesli na novorodenecké oddelenie. Tam začal svoj boj o život, pretože bol skutočne narodený v 32. týždni a pľúca neboli vyvinuté a správne nepracovali. Plačom sa vysiľoval, nevedel dýchať, čo sa skončilo oživovaním a to spôsobilo nedokysličenie a krvácanie do mozgu. Asi po hodine prišla pani primárka a oznámila mi, že Maťka oživovali a teraz ho musia previesť do Trnavskej nemocnice, kde dostane injekciu na podporu vývoja pľúc a bude napojený na umelú ventiláciu. Po 10 dňoch konečne začal sám dýchať. V nemocnici strávil skoro mesiac.

Martinkova diagnóza je DMO – spastická kvadruparéza a epilepsia. Je ležiaci, ale s pomocou sa postaví a urobí pár krokov. Nerozpráva, je plienkovaný. Zatiaľ sa nám darí vyhnúť operáciám či už bedrových kĺbov alebo skrátených svalov. Aby sme tento stav udržali čo najdlhšie, Maťko potrebuje pravidelne cvičiť a posilňovať.

Na rehabilitačných pobytoch sme mali možnosť vyskúšať Motomed, ktorý je určený na precvičovanie a posilňovanie pohybového aparátu a to sa mu veľmi páčilo. Preto by sme chceli pre Maťka zakúpiť Motomed pre ešte intenzívnejšie a pravidelné cvičenie. Veríme, že aj vďaka tejto pomôcke by sa Maťkovi zlepšila kvalita života.

Veľmi ho ľúbime, je to naše usmiate slniečko a veľký bojovník, čo dokázal už na začiatku.

Ak sa rozhodnete nám v našom boji pomôcť, budeme veľmi radi, za čo Vám aj v mene Maťka zo srdca ďakujeme!

 

Dobrý deň, chcem sa Vám pán Ružička a APPA v mene Maťka zo srdca poďakovať za pomoc pri kúpe cyklovozíka na ktorý sa moc tešíme lebo nám dá viac možností na výlety už aby k nám dorazil lebo je ešte vo výrobe.

No Comments Found