Karolína

Keď sa v decembri 2019 narodila Karolínka, zdalo sa, že je všetko v poriadku. Lekárom v pôrodnici sa len nepozdávala jej hlavička, pretože mozog nezaplnil celý priestor. Pri drobnejších deťoch sa to však stáva.

Prvé mesiace boli doslova ukážkové. Bábätko bolo spokojné, zvedavé, silné a šikovné. Potom prišlo na rad prvé očkovanie, po ňom druhé. Následne nastal zlom.

Po pár týždňoch prestala Karolínka v napredovaní stíhať svojim rovesníkom. Menej sa snažila, rúčky dávala do pästičiek. To sa už mne ako matke nezdalo, tak som ju prihlásila na fyzioterapiu, aby sme nič nepodcenili . Cvičili sme Bobath, no Kajka sa neposúvala vpred.

Pár dní predtým, ako dovŕšila rok, sme navštívili neurologičku, ktorá nám odporučila Vojtovu metódu. V januári sme sa dostali k inej doktorke, ktorá hneď medzi dverami konštatovala, že Karolínka má malú hlavu – mikrocefáliu. Hneď nám zariadila urgentný príjem na Kramároch a MRI vyšetrenie, ktoré sa ale rok presúvalo. Absolvovali sme tiež genetické testy.

Ako mesiace plynuli, pribúdali aj diagnózy, ktoré nám lekári písali do papierov. V septembri 2021 napokon prišli výsledky genetických testov. Kajka má vzácne ochorenie – CASK genetickú mutáciu. Pokiaľ vieme, na Slovensku je len jedno dieťa s touto diagnózou. Táto genetická mutácia väčšinou postihuje dievčatá a má rôzne stupne závažnosti. Zlou zhodou náhod je, že je to práve Karolínka, ktorá musí s touto diagnózou žiť.

A tak poctivo cvičíme, chodíme na terapie a pomaličky napredujeme.

Ďakujeme Nadácii Jozefa Ružičku a APPA za pomoc, ktorú nám poskytli.

 

 

No Comments Found