Filip

Keď mi dali v pôrodnici Filipka prvýkrát do náručia, vedela som, že osud bol k nemu viac než krutý a sľúbila som mu, že urobím pre neho všetko na svete. Nezastavia ma diagnózy, nezastavia ma lekári…

Po narodení mu bol diagnostikovaný Pes equinovarus – pravú nožičku mal vytočenú dovnútra. Krátko pred prvým rokom mu bola zistená ďalšia diagnóza 3-komorový obštrukčný hydrocefalus. Nasledovala operácia, ktorá sa, žiaľ, nepodarila a po týždni musela prísť ďalšia. Nebolo to však všetko, čo ho čakalo. V štyroch rokoch mu našli veľký nádor na mozgovom kmeni. Po ťažkej operácií bol dva mesiace v kóme a keď sa prebral z kómy, bolo to úplne iné dieťa s ďalšími diagnózami.

Už 25 rokov spolu bojujeme proti neprajnému osudu, proti ochoreniam, ktoré mu znemožňujú žiť bezstarostný život a pripravili ho o funkčnosť mozgu a nôh. Pri chôdzi potrebuje pomoc, oporu, ľahko sa unaví. Odpovedá jednoslovne, alebo v jednoduchých vetách.

Kontakt s ním je možný, ale je silne limitovaný úrovňou intelektovej kapacity. Je sústavne závislý na opatere druhej osoby, 24 hodín denne – bežné úkony osobnej hygieny, potrebuje pomoc pri obliekaní, vyzliekaní, pri použití toalety, pri podávaní jedla, pri pití. Nemá osvojené hygienické návyky. Nepýta sa na toaletu, je plienkovaný.
Dnes ambulantne navštevuje zariadenie sociálnych služieb Centrum Naša chalúpka v Partizánskom. Toto zariadenie mu pomohlo začleniť sa do kolektívu osôb s podobným osudom, nadviazať sociálne aj spoločenské kontakty. Je šťastný pri počúvaní pesničiek a keď má náladu, aj spieva. Všetci okolo syna sa snažíme vytvoriť podmienky, aby žil tak normálne, ako je to vzhľadom na jeho postihnutie možné, aby sa cítil milovaný a potrebný. Život našej rodiny je zaujímavý a pestrý. A to aj napriek tomu, aké sú s ním starosti, aj koľko je to práce. Je húževnatý a plný energie a preto viem, že bicyklovanie by mu prinieslo nové možnosti, samostatnosť a radosť. Pomôžte nám splniť mu sen – ísť sa bicyklovať von a umožniť mu užívať si potešenie z pohybu. Bicykel bude ideálnym doplnkom jeho rehabilitácie. Filipko si používaním bicykla zvýši kondíciu, pretože pri šliapaní do pedálov mu bude pracovať svalstvo, ale kĺby nebudú zaťažované. Pozitívne bude vplývať na zvýšenie jeho fyzickej kondície, posilnenie svalstva, prispeje k celkovej psychickej pohode a dodá mu skvelý pocit slobody.

Patrí Vám veľké a úprimné poďakovanie. Vďaka Vašej finančnej podpore má môj syn Filipko Ondrišeje, ktorý má ťažké zdravotné postihnutie a kopec diagnóz, nový rehabilitačný bicykel, ktorý mu umožňuje užívať si potešenie z bicyklovania a pohybu. Jazda na ňom je pohodlná, a preto je ideálnym doplnkom jeho rehabilitácie. Používaním rehabilitačného bicykla si zvýši kondíciu, pretože pri šliapaní do pedálov pracuje svalstvo, ale kĺby nie sú zaťažované. Pozitívne vplýva na zvýšenie fyzickej kondície, posilnenie svalstva a pobyt vonku ho vedie k celkovej psychickej pohode a dodáva mu skvelý pocit slobody a skvalitňuje mu tým život.  Aj touto cestou prajeme všetkým zamestnancom vašej nadácie veľa šťastia, lebo je pravdou, že viac šťastia vám prinesie to, čo robíte pre druhých, ako to, čo robíte pre seba. ĎAKUJEME.

So srdečným pozdravom Filip Ondrišeje a jeho mamina.

No Comments Found