Dorka

Dcéra Dorka je naše 3 dieťa, najstarší syn navštevuje vysokú školu, druhý syn strednú školu, manžel pracuje, ja som momentálne na predĺženej rodičovskej dovolenke. Dcéra potrebuje pravideĺné cvičenie pre silnú hipotóniu, a tiež podporu psychomotorickeho vývinu. Ako je v našich silách, pravideĺne navštevujeme rehabilitačné strediská, štátne, aj súkromné. Navštevujeme Tetis rehabilitačnú nemocnicu v Dunajskej Lužnej, teraz už nám prepláca od tohto roka poisťovňa 1x. Okrem toho ako nám financie dovolia, navštevujeme Axis Rehabilitacion Center v Piešťanoch. Snažíme sa aspoň raz za 4 mesiace sa tam dostať, tieto pobyty Dorke najviac pomáhaju. Okrem toho navštevujeme Artis Centrum v Komárne, kde najviac podporuju mentálny vývoj detí, aj sústredenie sa, čo nám pomáha aj pri cvičeniach. Preto žiadam o podporu, aby som mohla dcére za Vašu pomoc zabezbečiť ďalšie terapie, ktoré ju posúvajú vżdy o krok dopredu k samostatnému żivotu.

V máji tohto roku sme mali možnosť zúčastniť sa rehabilitačného pobytu v Axis Medical Center v Piešťanoch vďaka APPA a Nadácii Jozefa Ružičku. Pravidelne chodíme na rôzne rehabilitácie, ktoré sú finančne veľmi náročné a hoci pomáha celá rodina nie je v našich silách ich absolvovať v dostatočnom množstve podľa odporúčania. Práve tieto zariadenia pomáhajú Dorke najviac. Pohybový vývoj u nej bol veľmi pomalý, nakoľko svaly sú oslabnuté. Aby sa naučila loziť, stáť a chodiť potrebovala pomoc odborníkov. A dokázala to! Keď mala rok, začala loziť a krátko na to aj sa postavila. Ako 25-mesačná urobila prvé krôčiky vďaka týmto rehabilitáciám a teraz deň čo deň kráča čoraz istejšie a stabilnejšie.

Tento stav musíme aj udržiavať. Rehabilitácie nemôžeme prerušiť, práve naopak, mali by sme ich absolvovať častejšie. Dorka posilnenie svalstva potrebuje neustále a dlhšie prestávky medzi rehabilitáciami jej vždy uberú z jej kondície. Veľmi pekne ďakujeme za Vašu finančnú podporu, vďaka ktorej sme mohli absolvovať ďalší pobyt.

S pozdravom rodina Károlyova s Dorkou.

 

 

No Comments Found